Tradycja naszym skarbem

REPORTAŻ O WYSTAWIE RODZINY ŁACKÓW W CZERWONYM DWORZE

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zrobiło reportaż o aktualnej wystawie „Tradycja naszym skarbem” prezentowanej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Małżeństwo Joanny i Wojciecha Łacków to wyjątkowo twórcze i ze swymi pracami wpisało się już na stałe w barwny obraz Podtatrza. Wystawę można oglądać do 12 lutego. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Wnuk.

Joanna i Wojciech Łackowie są bardzo, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli. Małżeństwo podkreśla, że kochają to, co robią, ich twórczość wynika z ich życia, jest naturalna i niewymuszona. Z radością podchodzą do każdego nowego zlecenia. Nie uważają się za artystów kompletnych. Małżeństwo czerpie przyjemność z odkrywania nowych możliwości i podnoszenia artystycznej poprzeczki i ciągłego poszukiwania.

Joanna Łacek jest świadoma trendów i technik hafciarskich z innych rejonów świata, wielkich domów mody, mistrzowskich pracowni hafciarskich i indywidualnych artystów.  Pani Joanna skupiona na swoim regionie i jego bogatej ornamentyce komponuje własne podhalańskie wzory. Nie czuje potrzeby wychodzenia poza regionalne rękodzieło ani warsztatowo ani estetycznie. Artystka zna także najstarsze hafty podhalańskie zachowane na przykład w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, ma do nich wielki szacunek, dlatego czasem wykonuje wzory inspirowane najstarszymi haftami Podhala. Artystka konsekwentnie realizuje się w historycznym wzornictwie góralskim. Joanna Łacek ma łatwość rysowania i komponowania wzorów, dlatego w jej dziełach można znaleźć nowe motywy projektowane przez nią.

Wojciech Łacek jest artystą wszechstronnym. Wykonuje prace w drewnie prace w drewnie i polichromii naściennych tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, wykonuje ceramika, rzeźby w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie.

Swoje prace związane są ze stylem podhalańskim rękodzielnicze tradycje domu rodzinnego i inspirująca atmosfera własnego domu sprawiają, że twórczość Joanny Łacek jest naturalna i niewymuszona, wynikająca ze sposobu jej życia i wewnętrznej potrzeby tworzenia.

Pan Wojciech Łacek nieustannie pracuje nad doskonaleniem swojego warsztatu, poszukując przy tym ciągle własnego stylu. Docenia swoje doświadczenie, ale mimo tego uważa, że ma jeszcze wiele do zrobienia, zarówno w poszukiwaniach specyfiki artystycznej, jak też możliwości twórczych. Artysta brał udział w wielu plenerach, wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wystawa  prezentowana w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór jest  zarówno podsumowaniem dotychczasowej działalności.